Tuesday, June 28, 2011

Free Pantene, cheap Bath and Body; Deals by the Road; All You Day 10

Last night Mike and I went for a walk and found this nice cedar glider in a junk heap. Needs a pressure wash, but it works great! Always be on the lookout for deals, where ever they may be:) Cedar lasts forever. You never know when a trip around the block on trash night might yield a treasure!

Started the day off with a 4 mile run at Jamestown Park...lovely morning.  Visited good friends in Thomasville, picked up our boat in Colfax and are having dear friends over for a cookout tonight. How blessed can one person be??!!

Great coupon for $10 off a $30 purchase at Bath & Body. This is perfect because they are also having their summer clearance sale...check it out. Coupon is good until July 5th. Time to get ahead on Christmas gifts! (Think teachers)

For Vocal Point members, free sample of Motts for Tots:

And another great coupon for a free full size Pantene product. If the page doesn't load, just wait a couple of minutes and refresh the page...that worked for me!:

I will be updating daily on the All You Grocery Challenge, which runs June19- July16. The Challenge: spend only $25 per person per week or less ($150.00 for my crew) to feed your family, including eating out...but do so in a creative, healthy way. An * denotes our own garden food; (parentheses indicate healthy changes.) Winner gets $1000 and a write up in ALL YOU magazine! Please know that for grocery purchase totals, I round to the nearest dollar.

Day 10

Can't believe that we are more than a third of the way through the challenge. Time flies. Today I did a run to Holly Hill Salvage. I wouldn't make a special trip, but it is near some friends of mine, and I really needed to visit them. Nothing too remarkable: 3 bags of chunk chocolate, 30oz jar Miracle Whip, 10 individual applesauce cups, 2 boxes lime jello, box Nestle hot chocolate, beef jerky, box of cinnamon roll mix. Total out: $8.00  I also stopped by the Merita bread outlet and picked up 2 loaves of whole wheat bread and 3 packs of whole wheat hamburger buns for 80 cents each, then got an angel food cake and (guilty) a box of Hostess cupcakes for a buck each. Total :$6.00 I don't go to either of these stores often, but since I was in range, I stopped by. Also got 2 gallons of milk and 1 dozen eggs at Walgreens for $8.00.

Breakfast: coco wheats, OJ, milk (I had a 32g protein shake)
Lunch: box mac n cheese, ham, nectarines/plums/apples, water/lemonade
Dinner: burgers, dogs, baked beans, green salad, potato salad, lemonade, iced tea, pumpkin* cake (the pumpkin came from my brother's garden in Maine last fall. We made a jack-o-lantern here in NC, then toasted the seeds and pureed the "meat." It was in the freezer:) with cream cheese frosting

No comments:

Post a Comment